better
03 اسفند 1401 - 13:14

محورهای مهم نطق میان دستور نمایندگان مجلس چه بود؟

تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور امروز خود به مباحث اقتصادی روز کشور اشاره کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور امروز خود به مباحث اقتصادی روز کشور اشاره کردند.

در همین راستا، علی اکبر بسطامی، نماینده مردم ایلام، در نطق میان دستور خود ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و تبریک روز پاسدار، جانباز و آزاده به همسنگران شهدا، گفت: مردم ایلام در عرصه های مختلف، بلاگردان نظام جمهوری اسلامی بوده اند از این رو از حضور باشکوه این مردم در دهه مبارک فجر قدردانی می کنم که نشان دادند همواره بر آرمان های امام و شهدا پایبند هستند. مردم ما بصیر، صبور و علیم بوده و همواره بر مواضع حق ایستاده و راه آرمان های امامین انقلاب و شهدا را به درستی دنبال می کنند.

نماینده مردم ایلام، ایوان، چرداول، مهران و ملکشاهی و سیروان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: حرکت مردم باعث شد بار مسئولان نسبت به گذشته سنگین تر شده و می طلبد سران سه قوه و همه مسئولان کشور برای پاسداشت حرمت حریم این مردم تا سر حد جان، عهده دار خدمت بی منت به این عزیزان باشند.

وی ضمن تشکر از قالیباف، هیأت رئیسه مجلس و نمایندگان مجلس برای پیگیری مسائل معیشتی مردم، اظهار داشت: اما کاش به جای رأی استمزاجی جلسات 3 شیفته هفته آینده، کل مسئولان را برای رفع مشکلات اقتصادی مردم بسیج می کردید. مسئولان کشور نباید فرافکنی کنند و همه سه قوه باید در این ماراتن و پیچ سخت نظام در کنار هم بتوانند مشکلات کنونی جامعه را حل کنند.

بسطامی اضافه کرد: بهتر این بود که آقای قالیباف به بازار مکاره ارز، طلا و سکه بیشتر ورود می کرد و به مشکل تراژدی غم انگیز مسکن، بی خانمان ها و آنهایی که از حاشیه نشینی به کپرنشینی سوق داده می شوند بیشتر توجه می شد. امروز ناله محرومان بلند شده لذا باید دست به دست یکدیگر داده و در کنار هم و با وحدت کلمه برای رفع مشکلات کنونی جامعه گام برداریم و بهتر این است در روزهای آینده در کنار هم برای رفع این مهم تصمیمات لازم را اتخاذ کنیم.

در ادامه، سیدکاظم دلخوش اباتری، نماینده مردم صومعه سرا، در نطق میان دستور با بیان اینکه اگر بناست مشکل اقتصاد کشور را حل کنیم، گفت: در حوزه نانو و تکنولوژی نظامی و برخی بخش ها بسیار خوب پیش رفته ایم اما حوزه اقتصاد بسیار مشکل دارد.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه کارکرد دولت در حوزه اقتصاد قابل قبول نیست، گفت: در برخی جاها نیز مجلس به صورت منفعل عمل می کند. در مجلس به طرح ها و لوایحی می پردازیم که در حوزه کلان نقشی ندارد. دائم تذکر می دهیم و به جایی نمی رسیم که اگر با همین شیوه پیش برویم، آینده خوبی نداریم و آسیب می بینیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب همواره در این مورد تذکر داده اند که به دنبال پول منطقه باشید، عنوان کرد: امروز دشمنان در تحریم نقطه ضعف را پیدا کرده که همان دلار و یورو است و روی آن با عناوین مختلف کار می کنند. اگر نمی توانید روی پول منطقه کار کنید با روسیه مبادله کالا به کالا یا پولی با روبل آنها داشته باشید و یا با هند و چین وارد مبادلات تجاری کالا به کالا شده و یا با روپیه و یوان با آنها تجارت کنید که یک راهکار همین است.

دلخوش اباتری ادامه داد: برخی از مجلس در دستگاه های اقتصادی کشور ورود می کنند اما نه به نمایندگان گرفتار گزارش می دهند و کسی از موضوعات اطلاع دارد. هرچه هم به دولت می گوییم هم شرایط روز به روز بدتر می شود.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در ادامه با بیان اینکه می گویند دولت فرمانده اقتصادی کشور است، یادآور شد: این چه فرمانده اقتصادی است که حتی در مولدسازی که حضرت آقا دستور دادند و درست بود نتوانست کاری بکند. سران قوا حق ندارند اختیاری که طبق اصول 85 و 86 قانون اساسی به مجلس داده شده را برای 2 سال از این نهاد بگیرند که به خطا رفتن است و نتیجه آن بعدا دیده می شود.

وی در ادامه با طرح این سوال که مگر غیر از این است که ارز کشور از طریق نفت، پتروشیمی، معادن و صادرات کالا تأمین می شود، عنوان کرد: حدود 8 دستگاه برای این موضوعات وجود دارد که مجلس باید آن را ساماندهی کند اما ما نمایندگان را جایی راه نمی دهند. بنده فکر اقتصادی دارم اما می بینم برخی به عنوان اقتصاد دان به جلسات دولت یا سران قوا می روند ولی نمی توانند کاری کنند.

دلخوش اباتری در ادامه با اشاره به افزایش یک شبه قیمت بنزین در دوره قبل بیان کرد: در دوره قبل هم دیدیم که شبانه قیمت بنزین را زیاد کردند اما صبح کسی گفت من خواب بودم و شخص دیگری گفت من این کار را نکردم، در نهایت هم مشخص نشد دست چه کسی بود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه کنترل نرخ ارز را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: 90 درصد ارز کشور در دست دولت و حاکمیت است. اگر دولت نمی تواند، مجلس و هیأت رئیسه آن جلسات کارشناسی و تخصصی بگذارند و موضوع را بررسی کنند که چرا ارز در حال فرار است و روز به روز وضعیت بدتر می شود.

وی همچنین با طرح این سوال که آیا کار ما در مجلس فقط تذکر به دولت است، گفت: روزی صد بار هم تذکر دهیم نتیجه نمی گیریم. مشخص نیست پول نفت و پتروشیمی چه می شود. ما تعداد زیادی معادن داریم. قرآن هم درباره انفال تعیین تکلیف کرده که باید روی این ظرفیت ها کار کنیم. باید مبادله تجاری با کشورهای همسایه انجام دهیم.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان با انتقاد از اینکه وزیر امور خارجه تا کنون نتوانسته یک فرد معمولی را به کشور ما بیاورد تا سرمایه گذاری شود که این ظلم است، خاطرنشان کرد: وزیر خارجه چقدر مباحثات خوب و جامع داشته است؟ خود ما نمایندگان مجلس باید بنشینیم و کارشناسی کنیم. وقت می گذرد و ما کاری نکرده ایم در حالی که می توان چند طرح به عنوان راهکار آورد و دولت را هدایت کرد. نباید منتظر این باشیم که دولت، مجلس را هدایت کند.

در حال تکمیل است...

منبع: فارس
شناسه خبر: 1050394